taimehaigusedTaimehaigused

Taimehaigused tekivad üldjuhul ebasoodsatest kasvuoludest. Olgu selleks liigne niiskus, kuivus, vale muld, ebasobiv väetis vms. Sellised haigused põhjustavad taimedele anatoomilisi, morfoloogilisi, biokeemilisi ja füsioloogilisi muutusi. Taimehaigused vähendavad saaki ja selle üldist kvaliteeti ning soodustavad taimede elutegevuse häired. Mitmed taimedel levivad haigused võivad olla nakkusohtlikud ka teistele organismidele.

Levinumad taimehaigused ja kuidas neid ära tunda:

Must jalg– seenhaigus, mis on üldjuhul istikute probleem. Mulla lähedalt läheb taimevars õhukeseks ja tumedaks ja selle tagajärjel taim närbub. Nakatanud taimed tuleb otsekohe hävitada.

Vaigune hallitus (botritis) – tekib pigem jahedal ja niiskel aastaajal. Haiguse teket võib soodustada ka lämmastikuga üleküllastunud muld. Peamiselt avaldub karvane vaigune hallitus lehtedel, vahel ka vartel. Kahjustaud taimeosad on soovitatav hävitada ja ülejäänud taime piserdada mürgilahusega.

Jahukaste –  on tänapäevane ja võlts- seenhaigus. Lehtedele tekivad jahused kirmed (tõeline jahukaste) või kollased ja pleekunud laigud, altpoolt kileja hallitusega (vale jahukaste). See haigus on pigem omane begooniatele, eriti veel jahedal ja niiskel ajal.

Seenbakter – avaldub lehtedel musta kirmetisena. Valgetiib ja täid eritavad suhkrurikast moodustist, millel on seenbakteril hea areneda. Tugevalt kahjustatud lehed on otstarbekas hävitada kuid vähese kahjustuse korral aitab seebiveega pesemine.

Roostehaigus – esineb oranžide, pruunide ja kollaste laikudena. Haige leht tuleks hävitada ja taime pritsida mürgilahusega.

VÕTA MEIEGA ÜHENDUST ALLPOOL OLEVA VORMI KAUDU VÕI HELISTA
TELEFONILE (+372)569 039 44 JA LEIAME KOOS TEIE PROBLEEMILE LAHENDUSE.