Mustade sipelgate tõrje
Kui mustad sipelgad ehk murelased avastavad toidu asukoha, märgistavad nad liikumisraja ning peagi on teave söögi kohta levinud üle kogu sipelgakogukonna. Kohale saabub hetkega sadu sipelgaid. Must sipelgas on küllaltki ohutu, kuid täielik nuhtlus, sest ta leiab tee absoluutselt igale poole, kus on süüa või midagi magusat.
Pesade asukohad: Mustade sipelgate elupaik asub tavaliselt hoone vundamendis, teepeenarde ääres, kõnnitee sillutise liivapadjas, põõsajuurtes, puutüves, murumullas. Pesasse sissepääsuks on väike ava, mis on tekkinud sipelgate pideva töö tagajärjel.
Elutsükkel: Varakevadest hilissügiseni. Mustade sipelgate „kuningannad” talvituvad kuid maja soojus hoiab üldjuhul talveunne suikuvad sipelgad ärkvel aastaringselt.
Tõrjete sagedus: Suveperioodi jooksul tuleb teostada tõrjet kaks korda. Esimest korda tuleb seda teha kevadel, et hävitada nii vanad pesad kui uued möödunud aastal paaritunud kuningannade poolt loodud pesad. Teine tõrje tuleb teha suve lõpus, et hävitada läheduses asuvad pesad enne uute kuningannade paaritumist, vältimaks nende laialilendu ümbritsevale alale.
Tekitatav kahju: Suurim kahju, mida mullamurelased võivad teha, on see, et nad õõnestavad ära vundamendi aluse ja maja võib selle tagajärjel vajuma hakata (praod seintes), samuti võivad nad üsna kergesti seintelt krohvi lahti murendada.
Tõrjeks vajalikud tingimused:Tõrjet on soovitatav teha hommikul päikesepaistelise ilmaga, kui pole vihmaohtu ette näha ka õhtupoolikul. Tõrjet on vaja teostada nii väljast kui seest.
Vead, mida tehakse: Kuna mustad sipelgad inimestele otsest ohtu ei kujuta, jäetakse nad tihti tähele panemata, aga kõige suuremat ohtu kujutavad nad hoonetele.
Vahendid, mida kasutame ja kui kiirelt need toimivad: Mustade sipelgate tõrjeks kasutatakse enamasti kiiretoimelisi vesilahuseid. Sageli tuleb ka labidaga pesasid lahti kaevata. Enamasti on toime päris kiire, kuid sõltub palju sellest, kuidas pesale ligi pääseb.