Lutikate tõrje
“Lutikad välja! Saksad välja! Saksad, minge Saksamaale! Kust tulnud, sinna mingu!” Selle ja paljude teiste loitsude abil püüti varasematel aegadel lutikatest lahti saada. Kas toimis? Seda me ei saa kunagi teada. Õnneks tänaseks on välja mõeldud oluliselt veenvamaid meetodeid voodilutikatest lahti saamiseks.
Pesade asukohad: Lutikad ei armasta valgust, seetõttu veedavad nad päeva pimedates pragudes või lõhedes peidus. Öösiti aga ründavad magavaid inimesi, imevad nende verd ning naasevad siis oma varjepaikadesse.
Elutsükkel: Elavad ca 15 kuud. Kogu arengutsükkel munast kuni valmikuni kestab 30-40 päeva. Ebasobivates oludes 80-100 päeva. Lutikad taluvad halvasti järske temperatuurimuutusi, see võib nad hävitada. Temperatuuril 15 kraadi elavad nad ühe ööpäeva.
Tõrjete sagedus: Kuna lutikad on väga varjatud eluviisiga, võib nende hävitamiseks vaja minna mitut tõrjekorda.
Tekitatav kahju: Lutikad on nakkushaiguste edasikandjad.
Tõrjeks vajalikud tingimused: Enne tõrjet voodiriideid mitte vahetada. Tagada hea ligipääs kõigile pehme mööbli esemetele, kuna need tuleb kõik ka ümber pöörata.
Vead, mida tehakse: Lutikate tõrjel tuleb töödelda nii madratsid, tekid, padjad, kui voodite ja diivanite puitkonstruktsioonid. Kõik voodiriided tuleb peale tõrjet pesta 90 kraadi juures.
Vahendid, mida kasutatakse ja kui kiiresti need mõjuvad: Lutikate tõrjeks kasutatakse pikaajalise toimega tõrjevahendeid. Kuna lutikad on väga varjatud eluviisiga, võib nende hävitamiseks vaja minna mitut tõrjekorda, sest mõnikord võivad nende pesad olla väga ootamatutes kohtades. Enamasti võib tulemusi näha juba umbes nädala jooksul.